Wspieraj radio
Wspieraj radio

Zapowiedzi

  • sobota, 15:00

    STULECIE DZIWÓW: Rok 1924 i pierwszy numer “Wiadomości Literackich”

    W niedzielę 6 stycznia 1924 r. w Warszawie ukazał się pierwszy numer „Wiadomości Literackich” - utworzonego i redagowanego przez...

  • sobota, 18:00

    “Fun dining”, czyli o książce kucharskiej Przemysława Klimy

    W ► Mięcie do (pop)kultury Katarzyny Oklińskiej: Co obejrzeć? Najlepsze filmy dokumentalne z ostatniego roku w 7 miastach Polski (a...

  • niedziela, 13:00

    RACZEK MOVIE o "Back to Black. Historia Amy Winehouse"

    "Back to Black. Historia Amy Winehouse" przedstawia historię niezwykłej artystki, ukazując lata spędzone w tętniącym życiem...

  • poniedziałek, 17:00

    Co powinno niepokoić w podejściu do sakramentu Pierwszej Komunii Świętej?

    Trwa majowy szał komunijny. Ile wspólnego z autentycznym przeżyciem religijnym ma przystąpienie dziecka do Pierwszej Komunii Świętej?...

  • poniedziałek, 18:00

    Jakie rozwiązania mogą zwiększyć bezpieczeństwo na drogach?

    Jak wyglądał długi majowy weekend na drogach? Jakie rozwiązania mogą zwiększyć nasze bezpieczeństwo i czy prędkość w miastach...

  • sobota, 15:00

    STULECIE DZIWÓW: Rok 1924 i pierwszy numer “Wiadomości Literackich”

    W niedzielę 6 stycznia 1924...

    W niedzielę 6 stycznia 1924 r. w Warszawie ukazał się pierwszy numer „Wiadomości Literackich” - utworzonego i redagowanego przez Mieczysława Grydzewskiego tygodnika społeczno-kulturanego, który zapisał się na kartach historii polskiej literatury. 

    W piśmie wydawanym do 1939 r., publikowali m. in. Julian Tuwim, Antoni Słonimski, Kazimierz Wierzyński, Jarosław Iwaszkiewicz, Józef Wittlin, Zuzanna Ginczanka, Tadeusz Boy-Żeleński, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska i Irena Krzywicka. W 1933 r. na jego łamach zadebiutował Bruno Schulz.

    O “Wiadomości Literackich”, które z założenia jego twórcy miało być czasopismem docierającym do jak najszerszej grupy odbiorców z kręgów inteligencji, Jerzy Sosnowski porozmawia z dr Elizą Kącką.

    Do usłyszenia w ► Stuleciu dziwów!

    📷 Danuta Magierska, Hanna Magierska-Sikorska i Kazimiera Jaroszyńska czytają "Wiadomości literackie" nr 20/547 z 20.05.1934 r. / Narodowe Archiwum Cyfrowe

  • sobota, 18:00

    “Fun dining”, czyli o książce kucharskiej Przemysława Klimy

    W ► Mięcie do (pop)kultury ...

    W ► Mięcie do (pop)kultury Katarzyny Oklińskiej:

    Co obejrzeć? Najlepsze filmy dokumentalne z ostatniego roku w 7 miastach Polski (a potem online) podczas 21. Millennium Docs Against Gravity. O programie dyrektor festiwalu Artur Liebhart i dyrektor konkursu polskiego Wojciech Diduszko.

    “Kiosk”. Dokumentalny portret relacji dwóch kobiet w rozmowie z reżyserem Damianem Stopą.

    Krzysztof Gierat poleca. Dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego w cyklu poleceń kulturalnych.

    Serial “Fallout” w przeglądzie kulturalnym Olgi Bobienko.

    12-latki recenzują. Julia i Aniela o książce “Wnętrza zwierząt” Barbary Taylor i Margaux Carpentier.

    Kilka słów o “Fun dining”, czyli o książce kucharskiej Przemysława Klimy, smakosza, którego restauracja jako jedyna w Polsce zdobyła dwie gwiazdki w przewodniku Michelin.

    Do usłyszenia!

  • niedziela, 13:00

    RACZEK MOVIE o "Back to Black. Historia Amy Winehouse"

    "Back to Black. Historia Am...

    "Back to Black. Historia Amy Winehouse" przedstawia historię niezwykłej artystki, ukazując lata spędzone w tętniącym życiem londyńskim Camden, które nazywała domem, oraz drogę do światowej sławy. Film skupia się na niezwykłym geniuszu, kreatywności, poczuciu humoru i szczerości Amy, które towarzyszyły jej we wszystkim, co robiła, a także próbuje zrozumieć jej demony.

    Czy twórcom "Back to Black. Historia Amy Winehouse" udało się rzucić bezkompromisowe światło na współczesną machinę sławy i oddać hołd dla wyjątkowego talentu, który zdarza się raz na pokolenie?

    Do wspólnego recenzowania dramatu biograficznego w reż. Sama Taylor-Johnsona z Marisą Abelą w roli głównej, zapraszamy w najbliższym wydaniu ► Raczek movie.

    Do usłyszenia!

  • poniedziałek, 17:00

    Co powinno niepokoić w podejściu do sakramentu Pierwszej Komunii Świętej?

    Trwa majowy szał komunijny....

    Trwa majowy szał komunijny. Ile wspólnego z autentycznym przeżyciem religijnym ma przystąpienie dziecka do Pierwszej Komunii Świętej? Co najbardziej powinno niepokoić w podejściu Polaków do tego sakramentu?

    O tym w relacji Kacpra Badury oraz rozmowie Kseni Maćczak z psycholożką dr Ewą Jarczewską-Gerc.

    Do usłyszenia w ► Nowym Świecie po południu!

  • poniedziałek, 18:00

    Jakie rozwiązania mogą zwiększyć bezpieczeństwo na drogach?

    Jak wyglądał długi majowy w...

    Jak wyglądał długi majowy weekend na drogach? Jakie rozwiązania mogą zwiększyć nasze bezpieczeństwo i czy prędkość w miastach powinna się zmniejszyć?

    Zapraszamy do wysłuchania relacji Olgi Bobienko oraz rozmowy Anny Rokicińskiej z Anną Zielińską z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS.

    Do usłyszenia ► Nowym Świecie po południu!
     

Dobre radio tworzą nie tylko dziennikarze, realizatorzy, technicy czy reporterzy.

Bez nich nie byłoby radia, ale też radia nie byłoby bez słuchaczy. Dziś każdy z Was może pójść o krok dalej – stając się współtwórcą i mecenasem Radia Nowy Świat.

Jako Patron otrzymasz dostęp do naszych podcastów, będziesz na bieżąco z najnowszymi informacjami o Radiu oraz dołączysz do grupy na Facebooku, gdzie dyskusje trwają całą dobę.

Aktualności

Jak
nas słuchać?

Pobierz naszą aplikację na swoje urządzenie mobilne i wygodnie słuchaj Radia Nowy Świat!

 

Znajdziesz nas również tutaj:

exclamation-icon

Tu wymagane są dodatkowe uprawnienia

Ups... Nie masz tu dostępu! Zaloguj się i sprawdź w panelu użytkownika, czy Twój patronat jest aktywny, aby mieć dostęp do wszystkich treści i nie zostawać tak z niczym!

Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Załóż je teraz.

exclamation-icon

Pobierz aplikację mobilną Radia Nowy Świat!

Android Auto, CarPlay, wygodny dostęp do podcastów (wraz z postępem odsłuchania), szczegółowa ramówka, archiwum playlisty - wszystko w jednym miejscu. Pobierz aplikację, zaloguj się i korzystaj ze wszystkich dostępnych funkcji.