Wspieraj radio
Wspieraj radio
Dziś w programie:

Zapowiedzi

  • środa, 17:00

    Jak zanieczyszczenia akustyczne wpływają na nasze zdrowie?

    25 kwietnia obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. W jaki sposób zanieczyszczenia akustyczne...

  • środa, 22:00

    Twórczość Narlocha i Gawlika, czyli nowa twarz polskiego teatru muzycznego

    Gośćmi Kacpra Siedleckiego w ► Musicalowych opowieściach będą reżyser, autor tekstów piosenek i ojciec Teatru Pijana Sypialnia -...

  • czwartek, 0:00

    [Podcast Extra] Kastraci. Ciemny zaułek w historii muzyki. A TUTAJ KLASYKA 52

    Od XVI do XVIII wieku spośród 4000 chłopców kastrowanych rocznie w Italii, jedynie 10-15 zostawało zawodowymi śpiewakami. Proceder...

  • czwartek, 12:00

    Julia Banasiewicz i Adam Stasiak o spektaklu “Wenus w Futrze”

    Młody, aspirujący reżyser, Tomasz (Adam Stasiak), organizuje casting do nowego spektaklu. Szuka odtwórczyni głównej roli. Żadna z...

  • czwartek, 19:00

    DZIECI BLUESA: Koncert Martyny Jakubowicz

    Przed lipcowym ► Suwałki Blues Festival zapraszamy na kwietniową  ROZGRZEWKĘ SBF, czyli koncert Martyny Jakubowicz - artystki...

  • sobota, 15:00

    Jaką rolę w zamachu stanu w Belgradzie odegrała Krystyna Skarbek?

    - Czytelnicy „Christine” często pytają, w jaki sposób doszliśmy do tego, że Krystyna Skarbek w ciągu zaledwie kilkunastu dni...

  • niedziela, 13:00

    RACZEK MOVIE o serialu “Problem trzech ciał”

    - Brzemienna w skutkach decyzja podjęta w Chinach przez młodą kobietę w latach 60. XX wieku rozchodzi się echem w czasie i przestrzeni,...

  • niedziela, 21:00

    Muzyka sprzed 1989 roku, czyli BLOK WSCHODNI Tomasza Ławnickiego

    Jaką muzykę prezentowały rozgłośnie radiowe państw socjalistycznych? Które utwory były obecne tylko w drugim obiegu i jak partie w...

  • wtorek, 10:00

    Jordan Rakei gościem w WYBORACH OSOBISTYCH

    Co symbolizuje pętla z tytułu nowego albumu Jordana Rakei? Czy w słynnych Abbey Road Studios czuć ducha muzycznej historii? Dlaczego...

  • środa, 17:00

    Jak zanieczyszczenia akustyczne wpływają na nasze zdrowie?

    25 kwietnia obchodzony będz...

    25 kwietnia obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. W jaki sposób zanieczyszczenia akustyczne wpływają na nasze zdrowie?

    Zapraszamy do wysłuchania relacji Olgi Bobienko oraz rozmowy Kseni Maćczak z dr Agnieszką Dmowską-Koroblewską, otolaryngologiem z warszawskiego Centrum Medycznego Audika.

    Do usłyszenia w ► Nowym Świecie po południu!

  • środa, 22:00

    Twórczość Narlocha i Gawlika, czyli nowa twarz polskiego teatru muzycznego

    Gośćmi Kacpra Siedleckiego ...

    Gośćmi Kacpra Siedleckiego w ► Musicalowych opowieściach będą reżyser, autor tekstów piosenek i ojciec Teatru Pijana Sypialnia - Sławomir Narloch oraz aktor, muzyk i kompozytor - Jakub Gawlik.

    Przyjrzymy się spektaklom, które wspólnie stworzyli ("Oratorium o mleku", "Calineczka", "Alicji Kraina Czarów" czy "Gra snów"). Nie zabraknie muzyki i piosenek ich autorstwa.

    Zapraszamy do odkrycia nowej twarzy polskiego teatru muzycznego!

  • czwartek, 0:00

    [Podcast Extra] Kastraci. Ciemny zaułek w historii muzyki. A TUTAJ KLASYKA 52

    Od XVI do XVIII wieku spośr...

    Od XVI do XVIII wieku spośród 4000 chłopców kastrowanych rocznie w Italii, jedynie 10-15 zostawało zawodowymi śpiewakami. Proceder wcale nie skończył się na Farinellim. Ostatni kastrat zmarł bowiem 102 lata temu. Ich losy i twórczość, czyli ciemny zaułek w historii muzyki, Weronika Boczek przybliży w 52. wydaniu podcastu ► A tutaj klasyka.

    Premiera odcinka w czwartek, 25 kwietnia.

    Podcasty Extra to treści nagrywane specjalnie dla Patronów Radia Nowy Świat. Nie pojawiają się na antenie i wysłuchać ich można jedynie w formie podcastów. Aby uzyskać do nich dostęp ► dołącz do grona Patronów RNŚ.

    📷 kadr z filmu "Farinelli: Ostatni kastrat" (1994) 

  • czwartek, 12:00

    Julia Banasiewicz i Adam Stasiak o spektaklu “Wenus w Futrze”

    Młody, aspirujący reżyser, ...

    Młody, aspirujący reżyser, Tomasz (Adam Stasiak), organizuje casting do nowego spektaklu. Szuka odtwórczyni głównej roli. Żadna z kandydatek nie jest w stanie sprostać jego wymaganiom, a sytuacja wydaje się beznadziejna. Niespodziewanie na castingu zjawia się tajemnicza Wanda (Julia Banasiewicz), która jest jego ostatnią szansą.

    Spektakl “Wenus w Futrze” w Teatrze Collegium Nobilium w Warszawie to opowieść o walce, którą podejmujemy codziennie zarówno w życiu, jak i w teatrze. Ta walka płci i wizji tworzenia różni nas oraz stanowi o naszej artystycznej tożsamości.

    Czy przemoc w teatrze może być uzasadniona? Czy tożsamość płciowa determinuje role, które odgrywamy w społeczeństwie? Czy największą sztuką jest zrozumienie fascynacji reżysera?

    Na rozmowę Jana Niebudka z Julią Banasiewicz i Adamem Stasiakiem - twórcami spektaklu i studentami kierunku aktorstwo, zapraszamy w czwartkowym wydaniu ► W środku dnia.

    📷 Tomasz Jakub Motyka

  • czwartek, 19:00

    DZIECI BLUESA: Koncert Martyny Jakubowicz

    Przed lipcowym ► Suwałki Bl...

    Przed lipcowym ► Suwałki Blues Festival zapraszamy na kwietniową  ROZGRZEWKĘ SBF, czyli koncert Martyny Jakubowicz - artystki łączącej w swojej twórczości folk, blues, a także klasycznego najlepszego rocka. Przez lata wypracowała swój niepowtarzalny styl, łączący balladową delikatność z bluesową i rockową zadziornością oraz właściwym dla lat 80-tych buntem. Sama komponuje większość swoich utworów. Na stałe współpracuje z Andrzejem Jakubowiczem, który jest autorem większości tekstów.

    Koncertu, który w Suwalskim Ośrodku Kultury poprowadzi Jan Chojnacki, wysłuchać będzie można na antenie naszego radia w ramach audycji ► Dzieci Bluesa.

    Do usłyszenia w czwartek w godz. 19:00 - 21:00!
     

  • sobota, 15:00

    Jaką rolę w zamachu stanu w Belgradzie odegrała Krystyna Skarbek?

    - Czytelnicy „Christine” cz...

    - Czytelnicy „Christine” często pytają, w jaki sposób doszliśmy do tego, że Krystyna Skarbek w ciągu zaledwie kilkunastu dni pobytu w Belgradzie odegrała znaczącą rolę w tak ważnej i trudnej operacji wywiadowczej. To nie było nasze oryginalne ustalenie. Pierwszy wpadł na to autor z wywiadowczym doświadczeniem Jan Larecki. W biografii „Krystyna Skarbek. Agentka o wielu twarzach” napisał: „Nie ulega wątpliwości, że ludzie SOE brali aktywny udział w obaleniu księcia Pawła i jego rządu - zauważył na łamach Vogue Polska Piotr Niemczyk.

    O kulisach udziału Krystyny Skarbek - polskiej agentki brytyjskiej tajnej służby Kierownictwa Operacji Specjalnych i wywiadowczyni Secret Intelligence Service - w zamachu stanu w Belgradzie w 1941 roku, dziennikarz i autor dokumentacji do bestsellerowej książki „Christine” Vincenta Severskiego opowie w najbliższym wydaniu ► Stulecia dziwów.

    Zaprasza Jerzy Sosnowski.

    Do usłyszenia!

    📷 IPN

  • niedziela, 13:00

    RACZEK MOVIE o serialu “Problem trzech ciał”

    - Brzemienna w skutkach dec...

    - Brzemienna w skutkach decyzja podjęta w Chinach przez młodą kobietę w latach 60. XX wieku rozchodzi się echem w czasie i przestrzeni, a jej konsekwencje sięgają czasów współczesnych. Gdy prawa natury w niewytłumaczalny sposób chwieją się w posadach, zżyta grupa wybitnych naukowców łączy siły ze stosującym nietypowe metody detektywem, aby stawić czoła największemu zagrożeniu w historii ludzkości - to zarys fabuły serialu “Problem trzech ciał”, za scenariusz którego odpowiadają m. in. twórcy głośnej "Gry o Tron", czyli David Benioff i D.B. Weiss.

    Do wspólnego recenzowania produkcji science fiction opartej na nagrodzonej nagrodą Hugo powieści "Problem trzech ciał" Liu Cixina, Tomasz Raczek zaprasza w niedzielę o godz. 13:00.

    Gościem audycji będzie Marcin Szczygielski.

    Do usłyszenia w ► Raczek movie!

    📷 Netflix / materiały prasowe

  • niedziela, 21:00

    Muzyka sprzed 1989 roku, czyli BLOK WSCHODNI Tomasza Ławnickiego

    Jaką muzykę prezentowały ro...

    Jaką muzykę prezentowały rozgłośnie radiowe państw socjalistycznych? Które utwory były obecne tylko w drugim obiegu i jak partie w poszczególnych krajach traktowały twórców?

    Trzecia odsłona audycji ► Blok wschodni już w najbliższą niedzielę!

    Zaprasza Tomasz Ławnicki

    Do usłyszenia!

  • wtorek, 10:00

    Jordan Rakei gościem w WYBORACH OSOBISTYCH

    Co symbolizuje pętla z tytu...

    Co symbolizuje pętla z tytułu nowego albumu Jordana Rakei? Czy w słynnych Abbey Road Studios czuć ducha muzycznej historii? Dlaczego chciałby dostać Oscara? Wreszcie, jak duży wpływ na twórczość ma jego syn?

    Na tydzień przed premierą płyty "The loop" nowozelandzki muzyk będzie gościem Patryka Rabiegi Wyborach osobistych.

    Do usłyszenia!

Dobre radio tworzą nie tylko dziennikarze, realizatorzy, technicy czy reporterzy.

Bez nich nie byłoby radia, ale też radia nie byłoby bez słuchaczy. Dziś każdy z Was może pójść o krok dalej – stając się współtwórcą i mecenasem Radia Nowy Świat.

Jako Patron otrzymasz dostęp do naszych podcastów, będziesz na bieżąco z najnowszymi informacjami o Radiu oraz dołączysz do grupy na Facebooku, gdzie dyskusje trwają całą dobę.

Aktualności

Jak
nas słuchać?

Pobierz naszą aplikację na swoje urządzenie mobilne i wygodnie słuchaj Radia Nowy Świat!

 

Znajdziesz nas również tutaj:

exclamation-icon

Tu wymagane są dodatkowe uprawnienia

Ups... Nie masz tu dostępu! Zaloguj się i sprawdź w panelu użytkownika, czy Twój patronat jest aktywny, aby mieć dostęp do wszystkich treści i nie zostawać tak z niczym!

Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Załóż je teraz.

exclamation-icon

Pobierz aplikację mobilną Radia Nowy Świat!

Android Auto, CarPlay, wygodny dostęp do podcastów (wraz z postępem odsłuchania), szczegółowa ramówka, archiwum playlisty - wszystko w jednym miejscu. Pobierz aplikację, zaloguj się i korzystaj ze wszystkich dostępnych funkcji.