Wspieraj radio
Wspieraj radio

Teraz na antenie

Strumień zdumień

Zaprasza Jan Chojnacki


PRZEKŁADY ŁOBODY - Filip Łobodziński
SFERA GLOBTROTERA - Andrzej Lubowski
BAGATELKI Z KRAKÓWKA - Krzysztof Materna

włącz radio
włącz radio
    Dziś w programie:

    Zapowiedzi

    • wtorek, 10:00

      Akira Kosemura gościem WYBORÓW OSOBISTYCH

      Gościem nadchodzących ► Wyborów osobistych będzie Akira Kosemura - japoński pianista i kompozytor, z którym Patryk Rabiega...

    • wtorek, 11:00

      “Dziewczyna słońca”. Nowa płyta Ani Rusowicz

      Album „Dziewczyna słońca” Ani Rusowicz to dziesięć piosenek zainspirowanych muzycznym bogactwem hippisowskiej złotej ery przełomu...

    • wtorek, 13:00

      Mediacje, czyli o dialogu i porozumieniu w relacjach

      - Pragniemy, by nasz głos mógł wybrzmieć i być usłyszany. Gdy jednak doświadczamy kryzysów w relacjach, trudno nam słuchać drugiej...

    • środa, 22:00

      Wątki queerowe w MUSICALOWYCH OPOWIEŚCIACH

      Z okazji trwającego Miesiąca Dumy Kacper Siedlecki zaprasza na pierwszą część audycji poświęconej wątkom queerowym w...

    • sobota, 0:00

      KONCERTOWE GRANIE: "Tupac: Live At The House Of Blues" (1996)

      W nocy z piątku na sobotę naszą antenę wypełnią utwory pochodzące z płyty "Tupac: Live At The House Of Blues". To koncertowy album,...

    • sobota, 15:00

      “Pies andaluzyjski”. Legendarny debiut Luisa Buñuela

      6 czerwca 1929 roku we Francji odbyła się premiera "Psa andaluzyjskiego". Niespełna 20-minutowy film był debiutem hiszpańskiego...

    • niedziela, 13:00

      RACZEK MOVIE o serialach "Becoming Karl Lagerfeld" i "Konflikt: Capote kontra socjeta"

      W 1972 roku, 38-letni Karl Lagerfeld jest niezbyt znanym projektantem mało popularnej mody prêt-à-porter. Kiedy na swojej drodze spotyka...

    • wtorek, 10:00

      Akira Kosemura gościem WYBORÓW OSOBISTYCH

      Gościem nadchodzących ► Wyb...

      Gościem nadchodzących ► Wyborów osobistych będzie Akira Kosemura - japoński pianista i kompozytor, z którym Patryk Rabiega spotkał się w jego prywatnym studiu nagraniowym w Tokio. To tu powstają jego przestrzenne, nostalgiczne kompozycje.

      Akira Kosemura tworzy nie tylko jako artysta solowy. Jest także popularnym kompozytorem ścieżek dźwiękowych do filmów. "Prawdziwe matki" z 2020r. z jego muzyką były japońskim kandydatem do Oscara i brały udział w konkursie głównym festiwalu w Cannes.

      Czy niezależnemu artyście trudno przebić się na muzycznym rynku w Japonii, zdominowanym przez popowe zespoły? Dlaczego jako nastolatek nienawidził nauki gry na pianinie? Jak się ma pęd i intensywność Tokio do spokoju i nostalgii w jego utworach? I czy Fryderyk Chopin jest w Japonii pianistyczną inspiracją numer jeden?

      Odpowiedzi na te pytania we wtorek o godz. 10:00.

      Do usłyszenia!

    • wtorek, 11:00

      “Dziewczyna słońca”. Nowa płyta Ani Rusowicz

      Album „Dziewczyna słońca” A...

      Album „Dziewczyna słońca” Ani Rusowicz to dziesięć piosenek zainspirowanych muzycznym bogactwem hippisowskiej złotej ery przełomu lat 60. i 70. XX wieku. To opowieść o drodze z mroku do światła, rozwoju, rozkwitaniu i wybaczaniu. Wokalistce towarzyszy zespół wirtuozów, którzy podróżują z nią po ścieżkach soulu, rocka, rhythm and bluesa, gitarowego popu, a nawet jazzu. 

      O inspiracjach, fascynacjach i głównym motywie wydawnictwa, Ania Rusowicz opowie we wtorek po godz. 11:00.

      Do usłyszenia ► W środku dnia!

      📷 Ola Bodnaruś

    • wtorek, 13:00

      Mediacje, czyli o dialogu i porozumieniu w relacjach

      - Pragniemy, by nasz głos m...

      - Pragniemy, by nasz głos mógł wybrzmieć i być usłyszany. Gdy jednak doświadczamy kryzysów w relacjach, trudno nam słuchać drugiej osoby. Możemy wtedy skorzystać z mediacji, która stwarza przestrzeń do rozmowy i wspólnego poszukiwania rozwiązań, które w danej sytuacji będą najlepsze z możliwych dla skonfliktowanych stron - czytamy we wstępie do artykułu ► "Mediacja jako droga do wolności i przestrzeń do rozmowy" w magazynie Charaktery.

      Na rozmowę Mateusza Andruszkiewicza z jego autorką, Alicją Kuczyńską-Kratą, zapraszamy we wtorkowym wydaniu ► W środku dnia.

      Do usłyszenia!

      📷 Charaktery
       

    • środa, 22:00

      Wątki queerowe w MUSICALOWYCH OPOWIEŚCIACH

      Z okazji trwającego Miesiąc...

      Z okazji trwającego Miesiąca Dumy Kacper Siedlecki zaprasza na pierwszą część audycji poświęconej wątkom queerowym w musicalach.

      Część druga w środę, 26 czerwca.

      Do usłyszenia w ► Musicalowych opowieściach!

      📷 "Priscilla, Królowa Pustyni" / mat. prasowe Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu

    • sobota, 0:00

      KONCERTOWE GRANIE: "Tupac: Live At The House Of Blues" (1996)

      W nocy z piątku na sobotę n...

      W nocy z piątku na sobotę naszą antenę wypełnią utwory pochodzące z płyty "Tupac: Live At The House Of Blues". To koncertowy album, który został nagrany podczas ostatniego występu artysty w House of Blues w Kalifornii w lipcu 1996 roku. Na scenie obok Tupaca pojawili się wówczas m. in. Snoop Dogg i Tha Dogg Pound.

      Do usłyszenia w ► Koncertowym graniu!

    • sobota, 15:00

      “Pies andaluzyjski”. Legendarny debiut Luisa Buñuela

      6 czerwca 1929 roku we Fran...

      6 czerwca 1929 roku we Francji odbyła się premiera "Psa andaluzyjskiego". Niespełna 20-minutowy film był debiutem hiszpańskiego reżysera Luisa Buñuela, który scenariusz do obrazu napisał wspólnie z Salvadorem Dalim. 

      Produkcja składa się z kilku luźnych i niepozostających ze sobą w żadnym konkretnym związku scen. Jedyną rzeczą, która je łączy jest chęć zaszokowania widza. Oglądamy zatem człowieka trzymającego na sznurku obciętą dłoń, zbliżenie rozcinanego brzytwą oka, czy dwa fortepiany, wewnątrz których znajdują się rozkładające ciała osłów.

      O tytule, który stał się początkiem kina surrealistycznego, Jerzy Sosnowski porozmawia z Agnieszką Taborską - historyczką sztuki, romanistką, tłumaczka i pisarką.

      Do usłyszenia w ► Stuleciu dziwów!

    • niedziela, 13:00

      RACZEK MOVIE o serialach "Becoming Karl Lagerfeld" i "Konflikt: Capote kontra socjeta"

      W 1972 roku, 38-letni Karl ...

      W 1972 roku, 38-letni Karl Lagerfeld jest niezbyt znanym projektantem mało popularnej mody prêt-à-porter. Kiedy na swojej drodze spotyka młodego Jacques'a de Baschera, ambitnego i uwodzicielskiego dandysa, wszystko się zmienia. Karl w końcu odważa się marzyć o wielkich rzeczach. Rozpoczyna się zacięta rywalizacja pomiędzy nim a jego przyjacielem, geniuszem haute couture Yvesem Saint Laurentem i wpływowym biznesmenem Pierre'em Bergé.

      To zarys fabuły "Becoming Karl Lagerfeld" - serialu poświęconego początkom kariery słynnego projektanta. W głównej roli wystąpił Daniel Brühl.

      „Konflikt: Capote kontra socjeta” to druga odsłona wielokrotnie nagradzanego serialu Ryana Murphy’ego „Konflikt". Ośmioodcinkowa produkcja oparta jest na bestsellerowej książce pt. „Kobiety Capotego. Śniadanie u Tiffany'ego, mroczne sekrety i zdrada w świecie glamour” autorstwa Laurence Leamer.

      Uznany pisarz Truman Capote (Tom Hollander) otaczał się wianuszkiem bogatych, czarujących i towarzyskich kobiet nowojorskiej elity, które definiowały minioną erę wyższych sfer. Do tej pięknej i dystyngowanej grupy, zwanej przez niego „łabędziami”, należały między innymi: Barbara „Babe” Paley (Naomi Watts), Slim Keith (Diane Lane), C.Z. Guest (Chloë Sevigny) i Lee Radziwill (Calista Flockhart). Zauroczony życiem potentatek, Capote wtopił się w ich codzienność, nawiązując przyjaźnie i stając się ich powiernikiem, tylko po to, by ostatecznie opisać zawoalowaną fikcję ich życia i ujawnić ich najbardziej intymne sekrety.

      Do wspólnego recenzowania produkcji dostępnych na platformie Disney+, Tomasz Raczek zaprasza w niedzielę o godz. 13:00.

      Do usłyszenia w ► Raczek movie!

      📷 Becoming Karl Lagerfeld / Disney+

    Dobre radio tworzą nie tylko dziennikarze, realizatorzy, technicy czy reporterzy.

    Bez nich nie byłoby radia, ale też radia nie byłoby bez słuchaczy. Dziś każdy z Was może pójść o krok dalej – stając się współtwórcą i mecenasem Radia Nowy Świat.

    Jako Patron otrzymasz dostęp do naszych podcastów, będziesz na bieżąco z najnowszymi informacjami o Radiu oraz dołączysz do grupy na Facebooku, gdzie dyskusje trwają całą dobę.

    Aktualności

    Jak
    nas słuchać?

    Pobierz naszą aplikację na swoje urządzenie mobilne i wygodnie słuchaj Radia Nowy Świat!

     

    Znajdziesz nas również tutaj:

    exclamation-icon

    Tu wymagane są dodatkowe uprawnienia

    Ups... Nie masz tu dostępu! Zaloguj się i sprawdź w panelu użytkownika, czy Twój patronat jest aktywny, aby mieć dostęp do wszystkich treści i nie zostawać tak z niczym!

    Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Załóż je teraz.

    exclamation-icon

    Pobierz aplikację mobilną Radia Nowy Świat!

    Android Auto, CarPlay, wygodny dostęp do podcastów (wraz z postępem odsłuchania), szczegółowa ramówka, archiwum playlisty - wszystko w jednym miejscu. Pobierz aplikację, zaloguj się i korzystaj ze wszystkich dostępnych funkcji.