Wspieraj radio
Wspieraj radio

Teraz na antenie

Nowy świt

Zaprasza Mateusz Andruszkiewicz


Klaudia Kowalczyk: Kazimierz Kwiatkowski - architekt bohater Wietnamu
Dominika Długosz (“Newsweek Polska”): Komentarz do bieżących wydarzeń
KĄCIK LATYNOAMERYKAŃSKI - Patryk Rabiega: Coraz więcej dzieci pokonuje przesmyk Darien
FINANSE OSOBISTE: Cezary Szymanek

włącz radio
włącz radio
    Dziś w programie:

    Zapowiedzi

    • poniedziałek, 11:00

      "Surrealizm. Inne mity”. Wokół wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie

      W 2024 roku mija 100 lat od ogłoszenia pierwszego Manifestu surrealizmu przez André Bretona. W 1945 roku Georges Bataille pisał: „Mówi...

    • poniedziałek, 17:00

      Nielegalna inwigilacja. O precedensowym wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

      "Niekontrolowana inwigilacja narusza prawo obywateli i obywatelek do prywatności. W precedensowym wyroku Europejski Trybunał Praw...

    • wtorek, 22:00

      Wuja HZG i Tymek Papior, czyli duet Lumbago w BEZKRESIE

      Przed nami rozmowa o nowym, bardzo ciekawym projekcie na polskiej scenie. LUMBAGO to duet dwóch uznanych muzyków – basisty Pawła...

    • środa, 22:00

      MUSICALOWE OPOWIEŚCI o pokazie specjalnym "Rocky Horror Picture Show" podczas WTF FEST

      Gościnią ► Musicalowych opowieści będzie Monika Stolat - pomysłodawczyni, dyrektorka artystyczna i producentka WTF FEST - Strasznie...

    • sobota, 15:00

      Rok 1958 i pierwszy tytuł mistrza świata Brazylii w piłce nożnej

      8 czerwca 1958 roku w Szwecji rozpoczęły się VI Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. W finale rozgrywek spotkały się reprezentacje...

    • poniedziałek, 11:00

      "Surrealizm. Inne mity”. Wokół wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie

      W 2024 roku mija 100 lat od...

      W 2024 roku mija 100 lat od ogłoszenia pierwszego Manifestu surrealizmu przez André Bretona. W 1945 roku Georges Bataille pisał: „Mówi się, że tylko to, co martwe, może być w pełni zrozumiane… To samo można powiedzieć o surrealizmie. To, czym wydaje się być – lub, może raczej, czym jest dla nas – ma zapewne jedynie mglisty związek z tym, czym będzie w przypadku jeśli zostanie kiedyś uznany za coś martwego”. Surrealizm bywał uznawany za martwy już kilkukrotnie, jednak – na co w pełni wskazuje jego ogromna popularność w ostatnich latach – diagnozy te zawsze okazywały się nietrafione.

      Przekrojowa wystawa „Surrealizm. Inne mity” w Muzeum Narodowe w Warszawie to okazja do prześledzenia tendencji surrealistycznych w sztuce polskiej ostatniego stulecia. Kuratorka ekspozycji Hanna Doroszuk proponuje porzucenie ortodoksyjnego sposobu myślenia o samym surrealizmie jako o historycznym ruchu mającym określone ramy czasowe na rzecz potraktowania go jako zjawiska globalnego, inkluzywnego i różnorodnego. Tym samym otwiera namysł nad złożonością, dynamiką i rozpiętością tego ruchu, zainicjowanego we Francji, a rozwijającego się w Europie od lat 20. XX wieku.

      O szczegółach wydarzenia Hanna Doroszuk opowie w poniedziałkowym wydaniu ► W środku dnia.

      Do usłyszenia!

      📷 Muzeum Narodowe w Warszawie

    • poniedziałek, 17:00

      Nielegalna inwigilacja. O precedensowym wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

      "Niekontrolowana inwigilacj...

      "Niekontrolowana inwigilacja narusza prawo obywateli i obywatelek do prywatności. W precedensowym wyroku Europejski Trybunał Praw Człowieka zwraca uwagę na brak kontroli nad działaniami służb i zbyt łatwy dostęp służb do danych telekomunikacyjnych. Skarżący – aktywiści i adwokat – oczekują reakcji rządu na wyrok i zmiany przepisów.

      Wyrok ETPC jest wynikiem skargi Wojciecha Klickiego i Katarzyny Szymielewicz z Fundacji Panoptykon, Dominiki Bychawskiej-Siniarskiej i Barbary Grabowskiej-Moroz związanych z Helsińską Fundacją Praw Człowieka oraz adwokata Mikołaja Pietrzaka, złożonej w 2017 r.

      W skargach przesłanych do Strasburga twierdzili oni, że kontrola nad działaniem służb w Polsce jest fikcją i uderza to w ich prawa jako aktywnych obywateli. Z ogłoszonego wyroku wynika jednak, że brak kontroli nad inwigilacją narusza prawa wszystkich Polek i Polaków – bez względu na to, czym się zajmują zawodowo." - czytamy na stronie Fundacji Panoptykon.

      O skali inwigilacji w naszym kraju oraz o tym, co musi się zmienić, Ksenia Maćczak porozmawia z Wojciechem Klickim w poniedziałek po godz. 17:00.

      Do usłyszenia w ► Nowym Świecie po południu!

    • wtorek, 22:00

      Wuja HZG i Tymek Papior, czyli duet Lumbago w BEZKRESIE

      Przed nami rozmowa o nowym,...

      Przed nami rozmowa o nowym, bardzo ciekawym projekcie na polskiej scenie. LUMBAGO to duet dwóch uznanych muzyków – basisty Pawła Stachowiaka aka Wuja HZG i perkusisty Tymka Papiora. O swoich wspólnych fascynacjach muzyką z pogranicza jazzu, muzyki elektronicznej i hip-hopu, które doprowadziły do sesji nagraniowych, a tym samym do powstania formacji, artyści opowiedzą w ► Bezkresie.

      Zaprasza Mikołaj Tyczyński.

      Do usłyszenia!

    • środa, 22:00

      MUSICALOWE OPOWIEŚCI o pokazie specjalnym "Rocky Horror Picture Show" podczas WTF FEST

      Gościnią ► Musicalowych opo...

      Gościnią ► Musicalowych opowieści będzie Monika Stolat - pomysłodawczyni, dyrektorka artystyczna i producentka WTF FEST - Strasznie dziwne filmy. - Na tapet weźmiemy pokaz specjalny musicalu "Rocky Horror Picture Show". W drugiej części audycji skupimy się na strasznie dziwnych musicalach - zapowiada Kacper Siedlecki.

      Do usłyszenia w środę w godz. 22:00 - 00:00!

      📷 "Rocky Horror Picture Show" (1975)
       

    • sobota, 15:00

      Rok 1958 i pierwszy tytuł mistrza świata Brazylii w piłce nożnej

      8 czerwca 1958 roku w Szwec...

      8 czerwca 1958 roku w Szwecji rozpoczęły się VI Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. W finale rozgrywek spotkały się reprezentacje Szwecji i Brazylii. Brazylia wygrała 5:2, a po 2 bramki dla swojej drużyny strzelili Pelé, czyli Edson Arantes de Nascimento, wówczas 18-latek i Vavá, czyli Edwaldo Izidio Neto. Był to pierwszy tytuł dla Brazylijczyków, których do zwycięstwa prowadził trener Vicente Feola, zwany „Gordo”.

      O kulisach wydarzeń, które zapoczątkowały złotą epokę piłki nożnej w Brazylii i wpłynęły na styl gry drużyn na całym świecie, Jerzy Sosnowski porozmawia ze Stefanem Szczepłkiem.

      Dziennikarz, pisarz, komentator sportowy i historyk piłki nożnej będzie gościem najbliższego ► Stulecia dziwów.

      Do usłyszenia!

      📷 Wikipedia / Domena publiczna

    Dobre radio tworzą nie tylko dziennikarze, realizatorzy, technicy czy reporterzy.

    Bez nich nie byłoby radia, ale też radia nie byłoby bez słuchaczy. Dziś każdy z Was może pójść o krok dalej – stając się współtwórcą i mecenasem Radia Nowy Świat.

    Jako Patron otrzymasz dostęp do naszych podcastów, będziesz na bieżąco z najnowszymi informacjami o Radiu oraz dołączysz do grupy na Facebooku, gdzie dyskusje trwają całą dobę.

    Aktualności

    Jak
    nas słuchać?

    Pobierz naszą aplikację na swoje urządzenie mobilne i wygodnie słuchaj Radia Nowy Świat!

     

    Znajdziesz nas również tutaj:

    exclamation-icon

    Tu wymagane są dodatkowe uprawnienia

    Ups... Nie masz tu dostępu! Zaloguj się i sprawdź w panelu użytkownika, czy Twój patronat jest aktywny, aby mieć dostęp do wszystkich treści i nie zostawać tak z niczym!

    Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Załóż je teraz.

    exclamation-icon

    Pobierz aplikację mobilną Radia Nowy Świat!

    Android Auto, CarPlay, wygodny dostęp do podcastów (wraz z postępem odsłuchania), szczegółowa ramówka, archiwum playlisty - wszystko w jednym miejscu. Pobierz aplikację, zaloguj się i korzystaj ze wszystkich dostępnych funkcji.